Obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski w Lechowie

11 listopada br. mieszkańcy Lechowa świętowali 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W tym dniu, w kościele parafialnym w Lechowie, została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

 Głównym motywem homilii wygłoszonej przez ks. dziekana Pawła Władykę była potrzeba wcielania w życie Daru Mądrości Bożej, o której mówi dzisiejsza Ewangelia. Korzystanie na co dzień z tego Daru, powoduje, że nasza relacja z Bogiem, relacja z drugim człowiekiem, jest pełna miłości, dobroci, roztropności i wytrwałości w czynieniu dobra. Ksiądz Proboszcz wskazał również, że właśnie tym Darem Mądrości Bożej obdarzeni byli Ojcowie naszej Nieodległości. Bowiem pomimo różnic, pomimo różnych dróg zmierzających do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, ostatecznie – wspólnie, roztropnie i zgodnie pracowali na rzecz Polski Niepodległej. Zwrócił też uwagę, że korzystanie z Daru Mądrości Bożej jest też szczególnie potrzebne w dzisiejszej polskiej rzeczywistości.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli procesyjnie pod obelisk upamiętniający
100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W miejscu poświęconym pamięci pokoleniom walczącym o Niepodległą Ojczyznę, Ksiądz Proboszcz przewodniczył modlitwie za dusze zmarłych i poległych naszych Rodaków, którzy złożyli ofiarę życia za niepodległość przyszłych pokoleń.

W imieniu lokalnej społeczności wieniec z biało-czerwonych kwiatów oraz znicze złożyli: sołtys Lechowa – pani Paulina Ponichtera, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Lechowie, Prezes OSP Lechowo – druh Damian Ponichtera i druh Wiesław Wolak, delegacja Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Lechowie – dyrektor szkoły pan Roman Sztop, uczniowie Dominika Szczęsna, Jan Kruszewski i pani Anna Szczęsna.

Po ceremonii złożenia wieńca uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Na zakończeniem wysłuchano i odśpiewano wspólnie pieśni patriotyczne.