Święto Plonów w Lechowie

(tekst na podstawie i za zgodą Pani Agnieszki Boncal z Urzędu Miejskiego w Pieniężnie)

„Jesiennym wieczorem, gdy świat już uśpiony,
Idzie Święta Pani przez polne zagony (…)
Gdzie tylko ziarenko na ziemi zostawi,
Rośnie piękne zboże, Bóg je błogosławi,
Bo którędy przejdzie Matka Dobrej Rady,
Ominą nieszczęścia i susza i grady (…)”.

dozynki_lechowo_1_350x240Święto plonów dla rolnika jest jednym z najpiękniejszych dni w roku, kiedy może radować się po pomyślnie ukończonych zbiorach i ciężkiej mozolnej pracy. Bowiem dzięki tej pracy codziennie na nasze stoły trafia chleb.

Dnia 5. października b.r. w Lechowie uroczyście obchodzono Święto Plonów, których organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Lechowa „Lechowianie” oraz sołectwo Lechowo, Niedbałki i Jesionowo. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Lechowie, którą celebrował ks. Dziekan Leszek Wojton, o. Józef Węcławik rektor SVD oraz ks.dr Antoni Jucewicz z SVD z Pieniężna. Podczas mszy świętej dziękowano rolnikom za trud pracy na roli oraz za zebrane tegoroczne plony. W uroczystości prowadzonej w dostojnym i podniosłym klimacie nie zabrakło chleba, wieńców dożynkowych jak i koszów z darami z naszej ziemi w postaci owoców, warzyw, miodu, kwiatów i ziół.

W trakcie mszy św. sołtys Lechowa Bogdan Ponichtera przekazał bochen chleba na ręce gospodarza gminy Kazimierza Kiejdo, który następnie zgodnie ze staropolskim zwyczajem został podzielony pośród wszystkich zgromadzonych. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy w wykonaniu muzyka Franza Josefa Sievers – byłego burmistrza z Lichtenau.

Po nabożeństwie wszyscy goście i mieszkańcy udali się na salę sportową Szkoły Podstawowej w Lechowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po przywitaniu przez Sołtysa Lechowa Bogdana Ponichterę i sekretarza Stowarzyszenia Przyjaciół Lechowa „Lechowianie” Zbigniewa Orwata, rozpoczęto biesiadę.

dozynki_lechowo_2_350x240Szczególna radość rozpierała serca Lechowian z powodu wizyty delegacji znamienitych gości z miasta partnerskiego Lichtenau, która od 3 października gości w gminie Pieniężno oraz  Burmistrza Pieniężna Kazimierz Kiejdo z małżonką, przewodniczącego Rady Miejskiej w Pieniężnie Pana Zbigniewa Żyndula z małżonką, posła na Sejm RP Pana Zbigniewa Babalskiego, Starosty Braniewskiego Pana Krzysztofa Kowalskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Pana Marka Sadowskiego, radnych powiatu braniewskiego i  radnych z gminy Pieniężno, przedstawicieli z organizacji pozarządowych, sponsorów i wielu innych gości. Burmistrz Pieniężna szczególne podziękowania skierował w stronę rolników Lechowa, sołectwa Lechowo, Jesionowo i Niedbłki za Ich „pracę dla chleba” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Lechowa „Lechowianie” za pielęgnowanie współpracy, za przyjaźń i za wszelkie starania, aby nasze partnerstwo z miastem Lichtenau rozwijało się i przynosiło obfite owoce.

dozynki_lechowo_3_350x240Do podziękowań i życzeń dołączył się również poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, oraz Starosta Braniewski Krzysztof Kowalski. Przewodniczący komitetu partnerskiego z Lichtenau Pan Bernard Fecke w imieniu delegacji z Lichtenau skierował serdeczne podziękowania do wszystkich mieszkańców Lechowa za przyjaźń i pogłębianie współpracy. Wyrazy wdzięczności skierowano również w stronę organizatorów i sponsorów, dzięki którym impreza mogła się odbyć.

Następnie odbył się występ artystyczny, pn. „Gumi miś”, przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lechowie oraz młodzież gimnazjalną pod kierunkiem  p. Agnieszki Szczepłockiej oraz występ artystyczny grupy teatralnej uczniów Szkoły Podstawowej w Lechowie pt. „Legenda o Łynie”.

W kolejnej części rozrywkowej  wystąpił zespół dzieci i młodzieży  „Czornobrywka” z Pieniężna, który zaprezentowała Przewodnicząca Koła Gminnego Związku Ukraińców w Pieniężnie Halina Stechnacz – Buśko, Alicja Westerlich z Pieniężna oraz zespół Genewa z Ornety. Podczas uroczystości można było posilić się przygotowanymi ciepłymi potrawami. Uroczystości dożynkowej towarzyszyła pogodna i radosna atmosfera. Przy skocznej i zabawnej muzyce można było wspaniale bawić się do późnych godzin wieczornych.

Poniżej zdjęcia z uroczystości na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lechowie