Relacja z realizacji X edycji projektu Mała Szkoła – Duży Sukces w Lechowie

W dniach 21, 22 i 23 października 2022 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Lechowa „Lechowianie” zrealizowało trzydniowe przedsięwzięcie sportowe pn.: „Mała Szkoła – Duży Sukces”.

Projekt polega na organizacji turniejów sportowych, które przeprowadzane są w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Lechowie.

Celem projektu jest przede wszystkim wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży, jak również integracja międzypokoleniowa i promowanie aktywności społecznej w lokalnym środowisku.

Projekt realizowany jest w oparciu o ośrodki finansowe Gminy Pieniężno w ramach zadania publicznego Burmistrza Pieniężna, powierzonego do realizacji Stowarzyszeniu Lechowianie,

Wsparcia rzeczowego na organizację projektu udzielili sponsorzy: 

–   ELEWARR SP. Z O.O. Al. Wincentego Witosa 31; 00 – 710 Warszawa;
Oddział Spółki w Malborku  82 – 200 Malbork, ul. Daleka72

–   Skiba Perfect Jarosław Paweł Skiba / Wiesława Skiba, 1 Maja 2, 14-520 Pieniężno

–  Hotelik Hermes / Młyn Warmiński, ul. Dworcowa 25, 14-520 Pieniężno, Polska

– SGB Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z Siedzibą w Pasłęku Oddział Banku w Pieniężnie 

Miłą informacją dla lokalnego środowiska było objęcie Honorowym Patronatem sportowych wydarzeń w Lechowie, przez Pana Andrzeja Śliwkę Wiceministra Aktywów Państwowych.

W organizacji tego sportowego wydarzenia uczestniczyli wolontariusze, Rada Sołecka Lechowa, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lechowie, pracownicy i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Lechowie.

Koordynatorem sportowym projektu był pan Krzysztof Kochanowski nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Lechowie.

Realizacja projektu polegała na organizacji zawodów sportowych z nagrodami, w tym:

 21.10.2022 r.   – Turniej tenisa stołowego o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Lechowie

 22.10.2022 r.   – Turniej siatkarski „Trójek”

 23.10.2022 r.   –  Turniej tenisa stołowego – w dwóch kategoriach:

                             /turniej tenisa stołowego kobiet i otwarty turniej tenisa stołowego/

Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pucharami, medalami i nagrodami rzeczowymi.

W trakcie turnieju organizatorzy zapewnili catering.

Miłym akcentem było podziękowanie za dziesięcioletnią współpracę i organizację Turniejów sportowych pn. „Mała Szkoła – Duży Sukces” przekazane przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lechowie – pana Romana Sztopa i Koordynatora sportowego projektu – pana Krzysztofa Kochanowskiego Zarządowi Stowarzyszenia „Lechowianie,

Stowarzyszenie „Lechowianie” podarowało szkole 2 piłki siatkowe. Przygotowano też wystawę zdjęć z pierwszego turnieju realizowanego w ramach projektu „Mała Szkoła – Duży Sukces. Zdjęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiały dużo radości oglądającym przywołując wiele miłych wspomnień.

Szczegółowe relacje z rozegranych zawodów sportowych:

  • Relacja sportowa z turnieju tenisa stołowego o Mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Lechowie.

W piątek (21.10.2022 r.) uczniowie Szkoły uczestniczyli w turnieju tenisa stołowego,
w kategorii klas I – IV i V – VIII.

Rozgrywki młodszych wygrał Tomasz Kruszewski z klasy czwartej po zwycięstwie w finale z koleżanką z klasy Wiktorią Bartczak 2:0. Trzecie miejsce zajęła Julia Jędrzęjczuk, także z klasy czwartej.

W kategorii starszej najlepsza była Marcelina Konsalik z klasy piątej, która pokonała
w meczu finałowym 2:0 Aleksandrę Grzybowską z klasy szóstej. Najniższy stopień podium wywalczyła Roksana Kruszewska. Wszyscy uczestnicy otrzymali po czekoladzie, a zawodnicy z podium medale i puchary.

Poniżej relacja fotograficzna z turnieju:

  • Relacja sportowa z Turnieju siatkarskiego „Trójek”

W drugim dniu (22.10.2022 r.) do rywalizacji przystąpili miłośnicy siatkówki, z której Lechowo jest znane, a jako wielokrotny finalista i medalista Finałów Warmińsko– Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego i Warmińsko– Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej jest rozpoznawane i cenione w województwie.

Podczas dziesięcioletniej realizacji projektu „Mała szkoła – Duży Sukces” siatkówka, zawsze była obecna. W pierwszych latach rozgrywane były turnieje „szóstek” i rodzinne w „trójkach”, w kolejnych latach „trójki” mieszane z kobietą w składzie, a od kilku lat organizowane są „trójki” – open dla wszystkich chętnych.

Tym razem na starcie stanęło siedem drużyn: „Team Janek” z Gdańska, „Lidzbark Warmiński”, „Cytrynowe Kasztany” z Braniewa, „Kolonia Jastrzębie”, „Różowe Pantery”, „Stańczyki” i gospodarze „Lechowianie”.

Po rozgrywkach grupowych w półfinałach „Lechowianie” wygrali 2:0 (27:25, 25:22)
z „Lidzbarkiem Warmińskim”, a „Team Janek”  pokonali 2:1 (25:16, 22:25, 15:10) „Cytrynowe Kasztany”.

W meczu przegranych z półfinałów lepsi okazali się zawodnicy z Lidzbarka Warmińkiego, którzy po zwycięstwie 2:1 (19:25,25:18,15:12) z „Cytrynowymi Kasztanami” zajęli trzecie miejsce w turnieju.

Mecz finałowy był bardzo dobrym siatkarskim pojedynkiem, gdzie po dwóch wyrównanych partiach (26:24, 22:25) w tie breaku obrońcy tytułu „Lechowianie” w składzie Karol Ciesiulewicz, Krzysztof Giecewicz, Krzysztof Kochanowski,
Jakub Waszczyszyn pokonali 15:12 „Team Janek” i ponownie zajęli pierwsze miejsce. Statuetka najlepszego zawodnika turnieju ponownie trafiła w ręce Jakuba Waszczyszyna, który trzymał grę w ataku gospodarzy. W drużynie z Gdańska dobrze zaprezentował się kolejny absolwent z Lechowa Kamil Wołk, vice-mistrz Województwa w siatkarskich „dwójkach” z 2006 roku.

Poniżej relacja fotograficzna z turnieju:

  • Relacja z Turnieju tenisa stołowego

Ostatni dzień to rywalizacja indywidualna w tenisie stołowym w kategorii kobiet i kategorii open. Osiem pań rywalizowało ze sobą w systemie „brazylijskim”, gdzie bezkonkurencyjna była Katarzyna Szoka, która bez problemów wygrała wszystkie swoje mecze bez straty seta. W finale pokonała Maję Wiszniewiecką 3:0 (11:5, 11:4,11:6). Na najniższym stopniu podium stanęła Edyta Wołk po wygranym meczu o trzecie miejsce z Anną Szczęsną.

W turnieju open szesnaście osób w czterech grupach grało o awans do fazy pucharowej. Mecze ćwierćfinałowe wyłoniły najlepszą czwórkę do gry w półfinałach. 

Katarzyna Szoka grająca w dwóch turniejach na raz wygrała z Patrykiem Rumińskim 3:0 (11:2, 11:7, 12:10), a Przemysław Grzanka 3:0 (11:5, 11:5, 11:8) z Piotrem Bazarnikiem. Trzecie miejsce zajął Patryk Rumiński pokonując Piotra Bazarnika 3:0 (11:7, 12:10,11:8).

W meczu finałowym Katarzyna Szoka, wychowanka Tadeusza Wolaka, jako jedyna kobieta w turnieju open była bliska sprawienia niespodzianki i skompletowania dubletu zwycięstw jednego dnia, prowadząc w setach 2:1, ale grający bardziej zachowawczo Przemysław Grzanka popełnił mniej błędów i został zwycięzcą całego turnieju wygrywając 3:2 (11:6, 4:11, 9:11, 11:3, 11:7).

Poniżej relacja fotograficzna z turnieju: